Postup přípravy - Termín 27.01.2022

Detail o akci
  • Začátek akce: 09:00
  • Konec akce: 13:35

I letos jsme nuceni MaFIn pořádat v omezené formě. Beztak je však jeho program opět značně nabitý – od nekonečna přes webové aplikace až po Dyson Sphere.

Akce proběhne formou streamu na YouTube kanálu GChD (bližší informace včas upřesníme). Kapacita je tedy v podstatě neomezená :)

Program

Úvodní slovo

Štěpánka Jirošová

Matematické operace a zavádění nových

Jiří Cihelka

Zajímalo by vás, co všechno mohou být operace v matematice, co všechno s nimi můžeme dělat a jak nám usnadňují práci? Jestli ano, nebojte se přijít na moji přednášku o matematických operacích a určitě se i něco zajímavého dozvíte. 

více informací

Fraktály

Ondřej Čopák

Každý z vás si dokáže představit 2D těleso. Třeba čtverec. Zkoušeli jste si ovšem někdy představit, jak by vypadal tvar, který má 1,5 dimenzí?  Přesně toto jsou fraktály. K čemu ale vlastě jsou? Jsou úplně všude a nádherně ukazují, jak je…

více informací

Supravodiče

Martin Černík

Vejde supravodič do baru a barman říká:
"Takovým jako vy tady nenaléváme."
A supravodič bez odporu odchází.

Nechápete to? Nevadí, po této přednášce to určitě pochopíte.

více informací

Vektory

Adam Hruška

Vektor není pouze záporák z Já padouch, ale také část matiky, která je velmi zábavná a užitečná. Zajímá tě, k čemu se vektory používají? Přijď na moji přednášku a dozvíš se to.

více informací

Kolik je 2+3?

Martin Petr Svatoň

V této přednášce si vysvětlíme, co je to těleso či pole. A naučíme se v tomto poli sčítat a násobit.

více informací

Nekonečno

Eliška Koudelková & Barbora Schlöglová & Michal Bernat

Chcete slavit ve velkém? Co takhle připravit dort i stoly pro nekonečno hostů... Dokážeme vám, že ani nekonečno míst nemusí vždy stačit.

více informací

Fyzika za technikou atletických disciplín

Tomáš Suchánek

Koukali jste někdy na atletiku v televizi a vrtalo Vám hlavou, jak je možné tak neuvěřitelných výkonů dosáhnout? Pokud ano, určitě přijďte na mojí přednášku a společně rozkryjeme okem fyzika atletická tajemství.

více informací

Rodná čísla

Václav Pavel Havelka

více informací

Dyson Sphere

Jan Marhoul

Lidstvo konečně dosáhlo cenově dostupného vesmírného cestování, teď už mu nic nebrání v osídlení celé Sluneční soustavy... Počkat, kde na to vzít všechnu potřebnou energii?

Není ale náhodou přesně uprostřed Sluneční soustavy jeden…

více informací

Dynamické webové aplikace

Filip Bitzan

Zajímali jste se někdy jak fungují webové stránky?

Projdeme si různé historické monolitické i moderní vícevrstvé technologie a podrobněji si popíšeme třívrstvou architekturu MVC na příkladu.

více informací

Kolik děr má tričko

Samuel Gawlik

Na začátku prezentace si vysvětlíme, co je to topologie aneb geometrie gumové podložky. Poté si pomocí trička ukážeme tři způsoby, jak můžeme v tomto oboru vnímat různá tělesa. Budeme počítat díry, vytvářet díry i zkoumat, jak závisí počet…

více informací

Amatérské měření zakřivení Země

Vilém Starosta

Jsme schopni z pohledu na vzdálenou krajinu zjistit, zda žijeme na ploché či kulaté zemi? Podíváme se na praktický příklad, z kterého se navíc pokusíme odhadnout zemský poloměr. (Pokud ovšem předtím neodhalíme, že je naše Země ve skutečnosti…

více informací